مشکلات مزدی کارگران پیمانی پتروشیمی ایلام

کد مطلب: 24

کارگران پیمانکاری شرکت رامپکو در ایلام بیش از یک سال است که دستمزد خود را به صورت علی‌الحساب می‌گیرند.

به گزارش پایگاه خبری «کارگاه» جمعی از کارگران شرکت رامپکو در ایلام در تماس با خبرگزاری ایلنا، از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود انتقاد کردند. این کارگران که تعداد آنها حدود 190 نفر است می‌گویند در یک سال گذشته دستمزد ما فقط به صورت علی‌الحساب پرداخت شده و اکنون چندین ماه معوقات مزدی پرداخت نشده داریم.

این کارگران که به صورت پیمانکاری و در قسمت تعمیرات مشغول به کار هستند، می‌گویند: باوجود عدم پرداخت دستمزد، به کارمان ادامه دادیم و انتظار داشتیم که حداقل در شب عید معوقات مزدی ما پرداخت شود؛ اما اکنون نه عیدی گرفته‌ایم نه مطالبات مزدی ما را پرداخته‌اند.

این کارگران که هفته گذشته، بارها به مقامات مسئول مراجعه کرده‌اند، خواستار توجه مسئولان به وضعیت نامناسب معیشتی خود شدند و گفتند: ما از پیمانکار اصلی (پتروشیمی ایلام) و سایر مقامات استان انتظار داریم به داد ما کارگران پیمانکاری برسند.

مطالبات این کارگران در حالی به چند ماه رسیده است که پتروشیمی ایلام عنوان کرده مطالبات و صورت وضعیت‌های پیمانکار مربوطه را پرداخته است؛ با این حال، براساس ماده 13 قانون کار، کارفرمای مادر موظف است بر عملکرد پیمانکار و نحوه تعاملات مزدی با کارگران نظارت دقیق داشته باشد.

این کارگران می‌گویند: قراردادهای ما موقت و چند ماهه است؛ نه امنیت شغلی داریم و نه دستمزدمان به موقع پرداخت می‌شود. در ضمن نگرانیم که نکند حق بیمه‌های ما نیز به صورت مرتب به حساب تامین اجتماعی واریز نشده باشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

یادداشت