در گفتگو با کارگاه

رئیس انجمن صنفی بهداشت کار خواستار تعطیلی کارگران شد

کد مطلب: 50

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی ایمنی و بهداشت کار کشور هشدار داد در صورت تعطیل نشدن کارخانه‌ها باید منتظر شیوع کرونا در بین جامعه کارگری باشیم.

ابوالفضل اشرف منصوری در گفتگو با خبرنگار «کارگاه» گفت: دوره طولانی نهفتگی این بیماری کنترل آن را سخت می‌کند. کلونی افراد و تجمع آنها در یک محل، یکی از راههای انتقال این ویروس است و همین مساله باعث می‌شود با وجود گرفتاریهای صنفی و معیشتی، نگران وقوع فاجعه در کارگاهها و در میان کارگران باشیم.

 نایب ریس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران ادامه داد: دستورالعملی برای مقابله با بیماریهای خاصی که نیاز به مراقبتهای ویژه دارد، در واحدهای تولیدی و صنعتی ما وجود ندارد. به طور خاص در مورد بیماری مثل کرونا که گزارشها نشان می‌دهد تجمع‌های انسانی یکی از راه‌های انتقال ویروس است، دستورالعملی که می‌تواند وجود داشته باشد فاصله نزدیک به دومتری افراد از یکدیگر است. طبیعتا در حال حاضر و با وجود فعالیت کارخانه‌ها و کارگاههای تولیدی و صنعتی این کلونی‌ها وجود دارد و همین مساله نگران‌کننده است. ضمن اینکه باید توجه کنیم ویروسی که روی سطوح کارگاه می‌نشیند، به همین راحتی از بین نمی‌رود.

 او اضافه می‌کند: در حال حاضر غیر از آیین نامه‌ها، کارهای گرافیکی و انیمیشنی که برای  آموزش در خصوص پیشگیری از این بیماری منتشر شده، هیچ دستورالعمل الزام‌آوری برای حفظ بهداشت محیط توسط کارفرمایان وجود ندارد. مگر اینکه به صورت خودجوش اقداماتی برای تعطیلی و توقف کار و یا دورکاری کارگران فراهم شود که البته زیرساخت دورکاری حداقل در کارخانه‌های ما وجود ندارد و توقف و تعطیلی کار مورد قبول کارفرمایان نیست اما باید بدانیم که این بیماری شوخی‌بردار نیست و باید حضور افراد را در کارخانه‌ها به حداقل برسانیم.

تب‌سنج‌ها قطعیت ندارند 

ابوالفضل اشرف منصوری ادامه می‌دهد: دستگاه تب‌سنجی که امروزه در برخی کارخانه‌ها برای سنجش تب کارکنان و کارگران استفاده می‌شود ملاکی برای بیمارشدن یا نشدن فرد نیست. فرد ممکن است تا 14 روز بعد حالات اصلی بیماری را پیدا کند و در این 14 روز با یک جمعیت کارگری مواجه شده و حضورش در این جمع باعث ابتلای تعداد زیادی از کارگران شده باشد. استفاده از این تب‌سنج‌ها نمی‌تواند به طور قطعی بیمار بودن یا نبودن فرد را مشخص کند.  واقعیت این است که هیچکس ذهنیت شفافی نسبت به ویروس ندارد. این ویروس ناشناخته است و این صدور دستورالعمل و تصمیم‌گیری‌ها را پیچیده می‌کند. موضوعی که مشخص است این است که کلونی‌هایی که افراد در آنها کنار هم فعالیت می‌کنند مثل کارگاهها و کارخانه‌ها، یکی از مکانهای خطر و آسیب زاست. باید بدانیم که هر یک کارگر مبتلا حداقل 10 کارگر کنار خود را مبتلا می‌کند.

مجلس تعطیل شد، کارگاه نه

اما دغدغه‌ای که کارگران را مجبور به حضور در کارگاهها می کند امرار معاش و فشارهای معیشتی است. نائب ریس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران در این‌باره می‌گوید: کارگران همین حالا هم با مشکلات صنفی و معیشتی بسیاری مواجه‌اند و می‌دانند که اگر یک روز در محل کار حاضر نشوند، با از دست دادن کار و یا کمبود بودجه برای تامین مخارج زندگی مواجه می‌شوند. طبیعی است که اگر دولت مسولی وجود داشته باشد و نهادهای بالادستی تمهیدی برای رفع نگرانی تامین معیشت بیاندیشند، کارگران هم در روزهای اوج گسترش بیماری، کارخانه‌ها را ترک می‌کنند تا اوضاع به حالت عادی برگردد.

او به تعطیلی نهادهایی چون مجلس در روزهای اخیر و در پی شیوع ویروس کرونا در کشور اشاره می‌کند و اضافه می‌کند: در همین روزها می‌بینیم که نهادی مثل مجلس تعطیل شده یا سایر نهادهای بالادستی مثل هیات دولت فعالیت حضوریشان به حداقل رسیده، اما متاسفانه جامعه کارگری کشور همچنان در محیط‌های کاری در معرض خطر و آسیب هستند. 

هشدار به دولت

ریس کانون عالی انجمن‌های صنفی ایمنی و بهداشت کار کشور با اشاره به فاجعه کشته‌ شدن تعداد زیادی از شهروندان در روزهای اخیر و در پی انتشار ویروس کرونا، در خصوص ضرورت حفظ جان کارگران در کارخانه‌ها و کارگاههای مختلف تولیدی و صنعتی هشدار می‌دهد و می‌گوید: فاجعه الان هم اتفاق افتاده. دولت بودجه‌ای را برای تامین حقوق و مزایای کارگران درنظر بگیرد تا جان کارگران حفظ شود. اگر این اتفاق نیفتند ما جمعیت بیشتری را از دست خواهیم داد. از ابتدای اعلام شیوع بیماری تاکنون، تعداد کشته شدگان به بیش از 500 نفر رسیده است و این رقم در پایان نوروز متاسفانه بیشتر خواهد شد. 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

یادداشت