کارگران معترض هپکو تبرئه شدند

کد مطلب: 112

 14 نفر از 15 کارگر معترض کارخانه هپکو که به اخلال در نظم عمومی در جریان اعتراضات صنفی تابستان گذشته متهم شده بودند، با حکم دادگاه عمومی و انقلاب اراک تبرئه شدند. 

به گزارش «کارگاه» درحکم دادگاه کارگران هپکو آمده است: «اقدامات آنها در چارچوب اصل 27 قانون اساسی تشخیص داده می‌شود و ..» این بخش مهمی از حکم تبرئه کارگران معترض شرکت هپکو است که دو ماه پیش به اتهام «اخلال در نظم از طریق ایجاد جنجال و هیاهو» به دادسرای عمومی و انقلاب اراک احضار شده‌ بودند.

در جریان تجمع چندروزه شهریورماه 98، در اعتراض به تداوم روند خصوصی‌سازی هپکو در سالهای اخیر و بی‌توجهی به مطالبات عقب‌افتاده کارگران، برای گروهی از کارگران معترض پرونده‌های قضایی تشکیل شد. در جریان این اعتراضات، کارگران با تحصن بر روی ریل راه‌آهن شمال-جنوب، باعث توقف عبور قطارها شده بودند. تعداد کارگران معترض به بیش از 100 نفر می‌رسید که در نهایت برای 21 نفر از  معترضان، قرار تعلیق تعقیب 6ماهه صادر شد و برای 15 نفر دیگر از آنها پیش از نوروز99 ، ابلاغیه صادر شد.

 حالا در پانزدهم اردیبهشت کارگران هپکو خبر داده‌اند که حکم نهایی دادسرای عمومی و انقلاب اراک، صادر شده و 14 نفر از کارگران تبرئه شده‌اند. متهم ردیف پانزدهم که گفته می‌شود در جریان اعتراضات سمت مدیریت را داشته، به دلیل عدم حضور در دادگاه و دفاع از خود در برابر اتهامات طرح شده، به تحمل 6ماه حبس تعزیزی، و 30ضربه شلاق تعزیری محکوم شده است. در بخش‌هایی از دادنامه‌ای که تاریخ تنظیم آن 11/2/99 درج شده، آمده است: «باتوجه به جمع اوراق و محتویات پرونده و اظهارات و دفاعیات موجه متهمین و با در نظرگرفتن اینکه در جزییات پرونده ،خسارتی به بیت‌المال یا اخلال در روند کسب وکار مردم یا ادارات گزارش نشده، پس جرم اخلال در نظم عمومی احراز نمی‌شود.» بر همین اساس « با توجه به ضعف ادله اثباتی و عدم کفایت ادله در مورد 14 کارگر معترض شرکت هپکو، با درنظرگرفتن اصل برائت ، رای بر تبرئه متهمین صادر شد.»

همچنین بر اساس این دادنامه، متهم ردیف پانزدهم به دلیل آنچه ترغیب و تشویق کارگران به بستن ریل راه‌آهن خوانده شده به اتهام معاونت در اخلال نظم عمومی، به مجازات درجه 7 محکوم شده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

یادداشت