پس از عفو محکومان هفت‌تپه اتفاق افتاد

تشکیل چهار پرونده قضایی جدید و صدور یک حکم شلاق

کد مطلب: 131

صدور حکم عفو بدون رعایت تشریفات قانونی برای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه، نشانه‌ای از تغییر رویه دستگاه قضایی و اصلاح برخورد با اعتراضات کارگری بود. اما دو ماه بعد از عفو، پرونده‌های قضایی جدیدی برای چهار فعال کارگری این مجتمع تشکیل شده است. یک فعال کارگری دیگر نیز به جرم ارسال و بازنشر پیام‌های «توهین‌آمیز»‌ در گروه‌های مجازی کارگران، در دادگاهی غیابی به تحمل ۲۲۲ ضربه شلاق که ۷۵ ضربه آن قابل اجرا است، محکوم شده است.

به گزارش «کارگاه» دور جدید اعتراضات کارگران مجتمع هفت‌تپه ۴۴ روز پیش در اعتراض به سه ماه تاخیر حقوق و پرداخت نشدن حق بیمه شروع شد.

فعالان کارگری در سخنرانی‌های اولین روزهای اعتراض، پرداخت نکردن حقوق را ترفندی از سوی کارفرما برای راه‌اندازی اعتصاب و تظاهرات کارگری می‌دانستند.

فعالان کارگری تا دو هفته بعد از شروع اعتصاب، اجتماعات اعتراضی را داخل مجتمع حفظ کردند و مانع تجمع مقابل فرمانداری شهر شوش شدند. این فعالان کارگری به کارگران معترض هشدار می‌دادند تظاهرات شهری ترفندی از سمت کارفرما برای فشار آوردن به دستگاه قضایی است.

با این وجود به دلیل طولانی شدن تاخیر حقوق و نزدیک شدن به چهارمین ماه، اعتراضات کارگری از داخل مجتمع به مقابل فرمانداری و سپس بازار شهر شوش دانیال رسید. مطالبه کارگران در این زمان علاوه بر دریافت حقوق معوقه، بازپس‌گیری هفت‌تپه از مالک خصوصی و بازگشت به کار کارگران اخراجی این مجتمع، محمد خنیفر، اسماعیل بخشی و ایمان اخضری بود.
 

  • پرونده‌های جدید
     

روز ۲۴ تیر، ۳۰ روز پس از شروع دور جدید اعتراضات کارگران هفت‌تپه، چهار فعال کارگری توسط پلیس امنیت شهر شوش بازداشت شدند.

کارگران بازداشتی «محمد خنیفر»، «ابراهیم عباسی»، «یوسف بهمئی» و «مسلم چشمه‌خاور» بودند که سه نفر از آنها چند ماه قبل در تهران با رئیس قوه قضائیه دیدار کرده بودند. یکی از مسائلی که در این جلسه از سوی فعالان کارگری به اطلاع رئیس قوه قضائیه رسید، جانبداری گروهی از مدیران قضایی و مقامات امنیتی شهر شوش از مالک مجتمع هفت‌تپه بود. مستندات کارگران برای اثبات ادعای «جانبداری»، تشکیل ده‌ها پرونده قضایی و امنیتی برای کارگران به جرم اعتراضاتی بود که بعدتر حقانیتش با محاکمه کارفرما اثبات شد.

فعالان کارگری هفت‌تپه در جلسات چند ساعته‌ای که اردیبهشت با رئیس قوه قضائیه داشتند، نسبت به تغییر نکردن رویه مسئولان قضایی شهری و استانی هشدار داده بودند.

این چهار کارگر روز ۲۴ تیر پس از بازداشت به زندان دزفول منتقل شدند و پس از دو روز با قرار فیش حقوقی موقتا آزاد شده‌اند. اتهام این کارگران همچون قبل، «اخلال در نظم عمومی با ایجاد تشویش و هیاهو» است.
 

  • حکم شلاق
     

یک کارگر دیگر به نام «رضا دبیریان» که ۲۶ بهمن ۹۸ بازداشت شده بود، اخیرا به تحمل ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شده است که ۷۵ ضربه آن قابل اجرا است.

فرزانه زیلابی وکیل این کارگر روز ۲۴ تیر اعلام کرده است که دادگاه این کارگر با شکایت شخصی رئیس پلیس امنیت و اطلاعات شهرستان شوش دانیال تشکیل شده است و دادگاه در شرایطی اعلام حکم کرده است که موکل او به دلیل ابتلا به کرونا قادر به شرکت در جلسه دادگاه نبوده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

یادداشت