تعطیلی کنتورسازی و اخراج ۱۳۰ کارگر

کد مطلب: 69

تمامی کارگران کارخانه کنتورسازی ایران با تمدید نشدن قرارداد در سال جدید، به بیمه بیکاری معرفی شدند.

یکی از کارگران کنتورسازی ایران به پایگاه خبری «کارگاه» گفت کارگران اخراجی بین ۱۰ تا ۱۵ ماه دستمزد نگرفته‌اند و نمایندگان کارفرما گفته‌اند این اخراج موقتی و به دلیل شیوع بیماری کرونا است.

در عین حال یک فعال کارگری در قزوین از نامشخص بودن برقراری بیمه‌بیکاری برای این کارگران خبر داد. عیدعلی کریمی در گفتگو با کارگاه با اشاره به وجود شایعاتی درباره بدهی نزدیک به دو هزار میلیارد تومانی مالک این مجتمع به بانک‌ها و مالیات و بیمه، گفت کارفرمای این مجتمع در گذشته هم تلاش‌هایی برای معرفی این کارگران به بیمه بیکاری کرده بود اما تامین اجتماعی با پرداخت مقرری به کارگران کنتورسازی ایران موافقت نکرده بود.

کارخانه کنتورسازی ایران در سال ۱۳۴۷ در قزوین افتتاح شد و در سال ۱۳۸۷ به همراه ۷۰۰ کارگر به بخش خصوصی واگذار شد. از آن تاریخ تا امروز بخش عمده‌ای از کارگران بازنشسته، بازخرید و یا اخراج شده‌اند.

مالک عمده سهام کارخانه کنتورسازی ایران از سال ۱۳۹۵ با اتهاماتی از جانب سازمان بورس در بازداشت موقت به سر می‌برد. گفته می‌شود سهام این کارخانه در بزرگ‌ترین کلاهبرداری تاریخ بورس ایران نقش داشته است.

پیش از این یکی از نمایندگان کارگران گفته بود پس از واگذاری هر سهم این کارخانه با ارزش ۲۰۰ تومان در سال ۱۳۸۷، با تبلیغات کاذب ارزش سهام این کارخانه به حدود ۸ هزار تومان افزایش پیدا کرد و بعد از آن با دستگیری مالک، مشکلات این کارخانه رفته رفته به اوج رسید تا جایی که پرداخت حقوق کارگران در مقاطعی تا ۲۰ ماه عقب می‌افتاده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

یادداشت