احضار ۱۶ کارگر هپکو به دادگاه انقلاب

کد مطلب: 89

۱۶ نفر از کارگران شرکت هپکو اراک به اتهام تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام به دادگاه انقلاب احضار شدند.

روز گذشته، ۲۳ فروردین ۹۹ اخباری از احضار این کارگران به شعبه  106 دادگاه کیفری اراک منتشر شده بود. این کارگران به پایگاه خبری «کارگاه» گفته‌اند علاوه بر این احضاریه که مربوط به دادگاه کیفری و به اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی» است، احضاریه دیگری برای حضور در شعبه دو دادگاه انقلاب به اتهام «تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام» دریافت کرده‌اند.

دادگاه کیفری کارگران هپکو ۳۰ فروردین ۹۹ و دادگاه انقلاب در اردیبهشت برگزار می‌شود.

پرونده‌های قضایی برای کارگران هپکو در پی اعتراضات شهریور ۹۸ تشکیل شده است. در جریان این اعتراضات، کارگران با تحصن بر روی ریل راه‌آهن شمال-جنوب، باعث توقف عبور قطارها شده بودند.

در جریان این اعتراضات صنفی، برای 21 کارگر بازداشتی دیگر که با اتهاماتی چون «اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد جنجال و هیاهو با انجام حرکات نامتعارف» مواجه شده بودند، قرار تعلیق تعقیب ۶ ماهه صادر شده است.

علاوه بر این این کارگران به شرکت در نماز جماعت دادگستری اراک ملزم شده‌اند. در متن قرارنهایی دادسرا آمده است: «ضمنا متهمین اخیر مکلف هستند برای یک مرتبه در نماز جماعت ظهر و عصر دادسرای اراک حضور یابند و گواهی آنرا به دادیار محترم شعبه اول اجرای احکام کیفری دادسرای اراک اعطا نمایند.»

در سالهای اخیر اعتراضات کارگران هپکو به خصوصی‌سازی این شرکت منجر به تشکیل پرونده قضایی برای آنها شده است. یکی از کارگران که اخیرا به دادگاه احضار شده به «کارگاه» می‌گوید: «بعد از اعتراضات بسیاری از کارگران هپکو مورد بازخواست قرار گرفته‌اند. ما همواره گفته‌ایم اعتراض ما تماما صنفی است و انگیزه‌های سیاسی در آن نقشی ندارد. اعتراض ما علیه روند خصوصی‌سازی و کاهش تولید در این شرکت است که اثر سوء خود را روی امنیت شغلی و زندگی کارگران گذاشته و باید متوقف شود.»

دیدگاه تان را بنویسید

 

یادداشت